Forum ACES Polska Strona Główna

Forum ACES Polska

Gdy nie latamy i nie budujemy modeli spotykamy się w internecie

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
AVIATIK BERG D II
Autor Wiadomość
aquarius
ACE

Wysłany: 2016-01-04, 09:29   

Skrzydła i usterzenie oklejone. Użyłem jednak koverall'a - efekty widać na zdjęciach. Fajny to materiał, ale jak na kombata chyba zbyt czasochłonny i wcale nie taki lekki, chociaż efekt jest całkiem ciekawy - idealne rozwiązanie na makiety. Oklejania opisywać nie będę bo tu rewolucji nie ma. Skrzydła w czasie oklejania:

Tak wyglądały po przyklejeniu koveralla do konstrukcji:

Tak po naprężeniu opalarką i żelazkiem:

A tak pocellonowane skrzydła i stateczniki. Zauważyłem, że lepsze efekty daje polakierowanie pierwszej warstwy specyfikiem pn. capon szpachla - szybciej się zamykają pory w pokryciu. Zawiasy w sterach poliestrowe. Na zawiasy do lotek jeszcze nie mam pomysłu:

Prawda, że uroczo to wygląda - aż żal malować ;)

Oklejone skrzydła w tej postaci ważą: górne 180, dolne 103, statecznik poziomy 38, a pionowy 12.

aquarius
ACE

Wysłany: 2016-01-10, 19:24   

W międzyczasie wyciąłem główny element kadłuba składający się dwóch połówek:

...które zostały sklejone razem na poliuretan:

Następnie wyciąłem wzmocnienia sklejkowe, które "uzbroją" styrodurowy rdzeń:

aquarius
ACE

Wysłany: 2016-01-16, 17:30   

Uzbrajanie kadłuba - najpierw wkleiłem pręty węglowe w uprzednio wytopione rowki na krawędziach - miało tego nie być, ale profilaktycznie jest:

Następnie we wszystkie miejsca gdzie będą jakieś mocowania, śruby itd. zostały powklejane wcześniej wycięte elementy ze sklejki:

Następnie z plotera zeszło oprofilowanie górne kadłuba, materiał - styropian z lasu :wink: (patrz budowa Ki-43):

I przymiarka do kadłuba:

Oraz przymiarka całości - już cos widać :smile: :

aquarius
ACE

Wysłany: 2016-04-14, 05:20   

Czas na mały upgrade. Długo kombinowałem jakby tu puścić przez kadłub napęd sterów i wyszło, że bez wypalenia kanałów w kadłubie się nie da, a że wlot i wylot musi być w bardzo konkretnym miejscu to powstało do tej operacji takie "stanowisko":

Po wytopieniu i zamontowaniu półki z serwami, do których będzie wygodny dostęp po odkręceniu dolnego skrzydła:

Zanim przykleiłem garb musaiłem wybrać w nim trochę towaru - na elektronikę i chłodzenie:

Po sklejeniu wszytkiego do kupy:

...lekkim poszpachlowaniu i szlifowaniu:

...przyszła kolej na laminowanie (jak przy kijankach użyłem takiego kręciołka - mogę obracać kadłub bez dotykania go):

I zalaminowany kadłub, myślałem, ze ze względu na dosyć skomplikowaną bryłę i ostre kanty będzie ciężko, ale w efekcie wyszło to chyba nienajgorzej:

Teraz czas na maskę i mocowanie skrzydeł - oczywiście robię na wszelki wypadek po dwie sztuki. Najpierw wyploterowałem kopyta ze styropianu:

Stójka do skrzydeł ma juz od razu odpowiedni kąt zaklinowania skrzydeł i przewidziane miejsce na otwory. Potem kopyta pokryłem taśmą:

I zalaminowałem:

Baldachim z kilku warstw takniny 200 g wyszedł dosyć solidnie. Z redukcją ma to niewiele wspólnego, ale w końcu to kombat - musi być solidnie!

A maski poszpachlowane wyszły tak:

Porządna maska musi mieć gril:

I przymiarka laminatów do kadłuba:

aquarius
ACE

Wysłany: 2016-04-23, 20:11   

Podwozie zrobione - golenie z drutu 2 mm, oś z hartowanego 2,5 mm. Polutowane i przykręcone:

Montaż usterzenia - może trochę przekombinowane, ale zależało mi na tym, żeby stateczniki były demontowalne. Jedna śruba łączy wszystko do kupy - łącznie z płozą ogonową:

I już na kołach:

Janek 
ACE

Wysłany: 2016-05-19, 07:14   

Ładnie to wszystko wygląda i jest sporo techniki przemyślanej. Z masą jak to wygląda bo mam wrażenie że może być spora?

aquarius
ACE

Wysłany: 2016-05-19, 09:23   

Planowałem go zrobić lżej niż niueporta,ale wiadomo jak jest... Poza tym na pewno będą jeszcze pełne skrzydła styrodurowe - a te lekkie nie są. Poza tym ten jest trochę większy. Najważniejsze, żeby się dał wyważyć gratami, bez ołowiu. Zważę wstępnie całość jak zamontuję górny płat, wtedy będzie już coś wiadomo.

aquarius
ACE

Wysłany: 2017-07-06, 21:16   

Po krótkiej przerwie na zawody w Płocku prace ruszają z kopyta. Baldachim - z dwóch zrobiłem jeden - jakoś takie mi się to wydawało wątłe:

Potem zamocowane zostały lotki:

I przyszedł czas na montaż skrzydeł. Posłużyłem się wyciętymi z plotera szablonami - kąty są już z góry ustalone w projekcie, więc teoretycznie wszystko powinno się spasować( piwko jak widać ma zastosowanie nie tylko przy malowaniu lozenge):

Następnie z rurki węglowej i drutu miedzianego powstały zastrzały:

...które zostały przyśrubowane tam, gdzie przyśrubowane być miały:

I montaż całości na sucho - już widać, że żarty się skończyły :wink: :

No i a'propos żartów - położyłem wszystko na wadze+mniej więcej brakujące graty i powiem tak - co tam waga, ważne żebyśmy wszyscy zdrowi byli... :wink: Od dziś model dostaje miano PANZERVOGEL!

aquarius
ACE

Wysłany: 2017-09-08, 09:18   

Prace malarskie. Ciężko było znaleźć jakiś ciekawy schemat tego samolotu – zdaje się, że ich w tej wersji dużo nie powstało. Na wingspalette znalazłem schemat w paski. To malowanie to generalnie taka wesoło twórczość, która z konkretnym egzemplarzem ma niewiele wspólnego – ale wiadomo -to nie makieta. Zakupiłem stosowne spraye, wyciąłem trochę szablonów i do dzieła:

Skrzydła pokryte koveralem wyszły tak sobie– jednak przy cellonowaniu trzeba się bardziej przyłożyć i nie żałować towaru. Tak wygląda całość skręcona i pomalowana:

Doszło trochę galanterii (wszak walka o wagę już została przegrana jakieś 150 gramów temu… :oops: ):

Pilot przeszczepiony z nieuporta, ckmy też nie te co w oryginale, a silnik ostał mi się jeden z Fokkera Esa – niezła zbieranina.

I wychodzi na to, że panzervogel gotowy. Na koniec już tradycyjnie w moich dwupłatach nastąpił uroczysty odbiór techniczny, którego dokonała ekipa piżamersów:

Córa mówi „tato jaki ciężki!!!” – coś w tym jest… Jedyna pociecha w tym, że w miarę się wyważył, ale to potwierdzę po oblocie, który mam nadzieję już w weekend.

Ecik 
ACE

Wysłany: 2017-09-08, 13:18   

No to czekamy :mrgreen: .

Odpowiedz do tematu