Forum ACES Polska Strona Główna

Forum ACES Polska

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
DYSKUSJA NA TEMAT SEZONU 2019 (ESA)
Autor Wiadomość
jacek
ACE

Wysłany: 2018-09-27, 14:14   DYSKUSJA NA TEMAT SEZONU 2019 (ESA)

Kilka dni temu zakończyliśmy sezon 2018, nim się obejrzymy rozpoczniemy kolejny sezon.
Dyskusję podsumowującą zeszły sezon oraz planów na najbliższy sezon prowadźmy w tym wątku.

Kilka uwag formalnych:
1. NC1 i NC2 nie przewidują istotnych zmian w regulaminie. Planujemy jedynie uszczegółowienie zapisu dot. kompletności modelu do ponownego startu (zgodnie z zapowiedziami z połowy sezonu: http://www.aircombat.pl/A...opic.php?t=1411)
2. Rozważamy zwiększenie składki na Puchar Polski
3. Wybór NC1 i NC2: Jeśli dobrze pamiętam "oficjalnie" kadencja wynosi 1 rok. Natomiast ze względu na stabilność naszej dyscypliny, rozsądnym jest nie zmianiać NC zbyt często. Z tego względu jestem gotowy pozostać NC1 przez następny sezon - jeżeli są osoby, które chcą zmian na przyszły sezon - proszę o kandydatury na następców.

Przewidujemy głosowanie, które odbędzie się pod koniec bieżącego roku.
Uprawnionie do głosowania są osoby, które w 2018 roku wystartowały w co najmniej 2 zawodach zaliczanych do Pucharu Polski (na podstawie Core).
W tym roku jest to dokładnie 30 osób i w celu zachowania porządku proszę, aby właśnie te osoby wypowiadały się w tym temacie.

www.ModeleRC.info

meteor
ACE

Wysłany: 2018-10-04, 18:49   

Ja bym się jeszcze w przyszłym sezonie pochylił nad bezpieczeństwem w trakcie zawodów. W regulaminie jest:
Cytat:
W przypadku kapotażu modelu w klasie WWI, wejście w strefę lotu i ponowne ustawienie modelu do startu jest
możliwe dopiero po starcie innych zawodników

Kilkukrotnie na zawodach zauważyłem taką sytuację że komuś nie udał się start i nie czekając aż reszta wystartuje biegł do swojego modelu. Tak samo starty w momencie gdy ktoś znajduje się w strefie lotów - podnosi model. Własnie oglądałem film z zawodów w Krakowie i model startował prosto w zawodnika który szedł po model.

Nie znalazłem nigdzie zapisu że nie można atakować słupków gdy któryś z pilotów jest w strefie lotów, jeżeli jest to przepraszam. W Krakowie był to trochę problem bo zawodnicy biegli po model 100m w przód a nie można było atakować słupków które znajdowały się max 20m od nas. Może warto by dołożyć jakąś linię za którą można już atakować cele naziemne ? np. 30m Jeżeli zawodnik znajdował by się w strefie 0->30m to nie można atakować a 30m+ już była by taka możliwość. :roll:

W punkcie 4.12 zmienił bym zapis z
Cytat:
Zawodnik może wylądować w strefie lądowania
na
Cytat:
Zawodnik może wylądować w strefie lotów
- bo punkt 4.6 zezwala na lądowanie w strefie lotów ale z punktu 4.12 wynika że jeżeli wylądujemy poza strefą lądowania to nie możemy poprawić taśm na modelu :lol:

Punkt 4.14 jest martwy - jeszcze nie słyszałem o sytuacji gdy ktoś dostał ujemne punkty...

No i zapis w punkcie 6:
Cytat:
W klasie WWI dodatkowo:
Start z ziemi + 10 pkt
Obcięcie słupka + 50 pkt
Uwaga: Pierwszy atak możliwy po 10-ciu sekundach lotu modelu. Za cięcie słupka traktuje się również jego
skuteczne uszkodzenie (obcięcie lub złamanie) ciągniętą taśmą

Pierwszy atak na słupek czy słupek i taśmę ?

Wprowadził bym do regulaminu zapis że wogóle pierwsze cięcia powinny być 10 sekund po starcie - wrzucanie modelu w taśmę przeciwnika jest moim trochę słabe a były takie przypadki :roll:

jantar87
ACE
Robert

Wysłany: 2018-10-04, 20:43   

meteor napisał/a:
Nie znalazłem nigdzie zapisu że nie można atakować słupków gdy któryś z pilotów jest w strefie lotów, jeżeli jest to przepraszam. W Krakowie był to trochę problem bo zawodnicy biegli po model 100m w przód a nie można było atakować słupków które znajdowały się max 20m od nas.

Można to szczegółowiej opisać ale po prostu nie można atakować kiedy ktoś jest w polu lądowań z uwzględnieniem szczególnej ostrożności.

Kamikadze Wrocław -- ACES
Aircombat Zawiercie -- ESA

Ecik
ACE

Wysłany: 2018-10-05, 12:27   

Kolego Meteor , te wszystkie przypadki to jest konsekwencja braku znajomości przez zawodników regulaminu, lub jego ordynarnego lekceważenia. A do tego dochodzi totalnie przypadkowy nie znający regulaminu sędzia główny, mało czy wręcz nie zainteresowany co się dzieje w czasie walki. Sędziowałem nie raz i spotkałem sytuację jak modele spadły po za strefę, odgwizduję strefę, a zawodnik zdziwiony dla czego. Aż się chciało wyrzucić takiego delikwenta z zawodów żeby nie zagrażał innym, a co dopiero przypadki przy starcie.
Ja bym wprowadził egzamin ze znajomości regulaminu przed każdymi zawodami.
Macie tu problem nie z regulaminem tylko z przeszczeganiem jego.

mirolek
ACE
latam bo lubię

Wysłany: 2018-10-05, 16:23   

Cytat:
Macie tu problem nie z regulaminem tylko z przeszczeganiem jego.

Przestrzeganie regulaminu to spory problem ale nie winię zawodników o bark jego znajomości (to może się zdarzyć początkującym) ale emocje jakie rządzą w czasie walki. Niby wiem, że trzeba najpierw zgłosić wejście w pole lotów a potem wchodzić ale zwykle w czasie walki jest odwrotnie :mrgreen:

Lądowanie w strefie lotów zawsze jest możliwe ale tylko lądowanie w polu po zakończonym czasie walki pozwala na dodatkowe punkty.
10 sekund od startu w ww1 do pierwszego ataku na słupek jest podyktowane tym by nie ustawiać modelu do startu w kierunku na słupek.
10 sekund od startu do cięcia taśmy to słaby pomysł (był już testowany i nie zdał egzaminu) - preferuję ostry start nawet na sąsiedniego zawodnika ... to dodatkowe emocje i możliwość strefy ale kto nie ryzykuje w pace nie siedzi :razz:

Cytat:
Nie znalazłem nigdzie zapisu że nie można atakować słupków gdy któryś z pilotów jest w strefie lotów, jeżeli jest to przepraszam. W Krakowie był to trochę problem bo zawodnicy biegli po model 100m w przód

Nie atakujemy słupków po wejściu pilota w pole lotów - to jest generalna zasada i nie ważne czy zawodnik jest 5 metrów czy 50 od linii bezpieczeństwa. Oczywiście jest pole do nadużycia bo ktoś może celowo przedłużać obecność by blokować słupki ale nie popadajmy w paranoje, innym razem wiatr położy jednym podmuchem połowę słupków i do kogo pretensje?
Trzymajmy sie zasad i starajmy się słuchać sędziego który informuje co się dzieje w polu lotów a nie kombinujmy z próbą dokładnego opisania procedury.

Jeżeli chodzi o podsumowanie to uważam, że mamy za sobą kolejny szczęśliwy i bezpieczny sezon latania ESA. Zmienne warunki pogodowe, czasem wiatr i liczne strefy, czasem deszcz i odpadające tasiemki, innym razem upał albo śnieg i kostniejące paluchy ale najważniejsze, że nic złego się nie wydarzyło. Było miło i bezpiecznie bo wszyscy startujący moim zdaniem, mają już wyczucie co jest dobre a czego unikać by nie generować zbędnego niebezpieczeństwa. Nie wszystko da się przewidzieć, większość groźnych zdarzeń generują sami zawodnicy a skoro ich nie było to znaczy że jest OK :-)
Od kilku lat regulamin się nie zmienia i dobrze .... jest niezbyt zawiły a zarazem szczelny i moim zdaniem, fajnie się ESA rozwija dając możliwość zabawy coraz więlszej ilości zawodników.

ms
www.modelemirek.cba.pl

Odpowiedz do tematu